Kabak Tatlısı ve Kabak Çekirdeği Kavurması


Buralarda Cadılar Bayramı yaklaştıkça, marketlerde çeşit çeşit bal kabağı görmeye başladık. Daha önce hiç denememiş olmama rağmen kabak tatlısı yapmak amacıyla bir tane balkabağı da ben aldım. Aslında sevmeme olasılığımıza karşı küçük bir tane almıştım ama çok hatalı bir karar verdiğimi daha sonra, tatlıyı yapınca anladım.
Bu arada; meyvenin etinden, çekirdeğinden tutun da, tatlısının artan şerbetine kadar bu kadar yararlandığım başka bir meyve hatırlamıyorum ben. =)


Kabak Tatlısı


Malzemeler: 

  • 1 kilo bal kabağı
  • 2 su bardağı şeker (yaklaşık 400 gr. Eğer bol şekerli isterseniz, 100 gr daha arttırabilirsiniz.)
  • Karanfil
  • Tarçın çubukları
  • Üzeri için: Ceviz ve toz tarçın
Tüm balkabağını doğramayı ilk defa deneyecekseniz benden tavsiye. Öyle elinize bıçağı alıp, efelik taslamayın. Elinizi kesmenizin olasılığı çok büyük çünkü. Ben ilk önce kabağı kavun gibi dilimleyip elimde kesmeye başlamıştım ki daha ikinci dilimimde baş parmağımda büyük bir yarık açtım. Sonra efendi efendi önüme tahtamı alıp, öyle soydum kabağımı. Size de onu tavsiye ederim.
Bu arada balkabağınızın çekirdeklerini ayırmayı ihmal etmeyin.
Gelgelelim tarife…
Kabakların kabuklarını soyup arzu edilen büyüklükte dilimledikten sonra (ben her bir dilimi ikiye böldüm) bir tencereye koyup, üzerine şekeri dökün. Bu şekilde 3-4 saat ya da daha uzun bekletip, kabağın suyunu salmasına izin verin. Böylelikle hiç su kullanmanıza gerek kalmayacak.
İyice sulandıktan sonra içine bir kaç tane karanfil tanesi ve tarçın çubukları atıp, kabaklar yumuşayıncaya kadar pişirin.
 
Notlar:
  • Eğer kabağınız benimkisi gibi gereğinden fazla sulandıysa ve şerbetiniz arttıysa kesinlikle dökmeyin. Arzu edilen miktarda soğuk suyla sulandırıp meyve suyu gibi içebilirsiniz. Ben yaptım ve çok beğenildi.
  • Kabak Çekirdeği Kavurması: Balkabağınızın içinden çıkan çekirdekleri iki gün gün ışığında kurutup, sonrasında teflon tavada kavurun. Benim şimdiye kadar tattığım en güzel kabak çekirdeği oldu. Tavsiye ederim.
Kabak Çekirdeği
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s