Ekşi Maya Yapımı


Ekmeğin özü asırlardır hep aynı üç malzemeyle yapılır: Un, su ve tuz. Bu üç malzeme mükemmel bir ekmek yapmınız için gerekli olan herşey. Sonraları teknoloji geliştikçe hazır mayalar, aromalar, tat vermesi için akla gelebilecek binbir türlü malzeme çıkmış ama temel hiç değişmez. Ben ekmeğin özüne un, su ve tuz derken sanmayın ki öyle kabarık kakarık ekmeklerden, pofuduk somunlardan bahsetmiyorum. Onların da aslında bu temel olarak bu üç malzemenin kendisi var. Maya… E onun da özü zaten un ve sudur!

Geçen hafta işte bu mantıkla yola çıkıp kendi ekşi mayamı üretmeye karar verdim. Hatta bu sabır gerektiren sürecin sonunda ilk ekşi mayalı ekmeğimi de yapmış bulundum. Eskiden köylerde, memleket dediğimiz ve yıllar önce ayrıldığımız o küçük ilçelerde, kasabalarda üretilen, eşkimsi, zor bayatlayan, her daim özlediğimiz ekmeklere benzeyen bir ekmek elde ettim. Tarifleri sıra sıra gelecek ama önce temel taşlar….=)

Ana malzemeler: 

 • Sıcak suyla çalkalanmış, temiz, 1 litrelik bir cam kavanoz.
 • Temiz bir tahta kaşık. Üzerinde herhangi bir deterjan kalıntısı kalmamasını sağlamak için bunu da iyice duruların.
 
1. Gün için Malzemeler:
 • 1 çay bardağı organik tam buğday unu
 • 1 çay bardağı içilebilir ılık su
Ekşi mayanızı hazırlamaya akşam başlayın. Gecenin, bakterilerin gelişmesi için daha iyi bir ortam sağladığını okumuştum. Yukarıdaki malzemeleri cam kavanozunuza koyup, tahta kaşıkla pürüssüz bir kıvam alıncaya kadar karıştırın. Krep hamurundan daha koyu bir hamur olacak yani cıvık bir hamur. Kavanozun kapağını kapayıp, mutfağınızın sakin bir köşesine koyun. Bakteriler en iyi 23-25 derecede büyürler. Bu sebeple koyduğunuz ortamın yaklaşık bu sıcaklıklarda olmasına özen gösterin. Bu şekilde tam 24 saat dinlendirin.
 
2. Gün için Malzemeler:
 • 1 çay bardağı organik tam buğday unu
 • 1 çay bardağı su (önce aşağıyı okuyunuz)
İlk günün sonunda kapağı açtığınızda körüklenmelerin başladığını göreceksiniz. Görmezseniz de üzülmeyin. Beslemeye devam! Yukarıdaki 2. gün malzemelerini koyup iyice karıştırın. Bu noktada bir şeye dikkat etmek gerek: eğer mayanız çok su salmışsa, üzerindeki suyu dökün. Gerekirse koyduğunuz su miktarını azaltmanızı öneririm. Unutmayın, hamurunuzun kıvamı krep hamurundan koyu olacak. Bu kıvamını kesinlikle bozmayın. Dolayısıyla, gerekirse suyu azaltın. Beslediğiniz mayanızı yine eski yerine koyun ve 24 saat dinlendirin.
3. Gün için Malzemeler:
 • 1 çay bardağı organik tam buğday unu
 • 1 çay bardağı içilebilir ılık su (önce aşağıyı okuyunuz)
İkinci günün sonunda artık toplu iğne başı gibi bir sürü baloncuk göreceksiniz. Bakterileriniz büyüyor ve çoğalıyor =). Yukarıdaki malzemelerle, hamurun kıvamını bozmadan yine besleyin. Dediğim gibi gerekirse suyunu az koyun.
4. Gün: Hiçbir şey koymayınız.(Notlara bakınız.) Bu günün sonunda mayanız kullanıma hazır olmalı. Yüzeyindeki baloncukların büyüklüğü hayli artmış olmalı. Zaten kokusunda da bir eşkime hissedeceksiniz.
Kullanıma hazır olup olmadığını test etmek için şu deneyi yapın: Derince bir kasenin yarısına kadar su koyun. İçine 1 tatlı kaşığı ürettiğiniz mayanızdan koyun. Eğer maya suda yüzüyorsa mayanız hazır demektir. Eğer batıyorsa, henüz hazır değildir. Beklemeye devam.
5. Gün için Malzemeler:

 • 1 çay bardağı organik tam buğday unu
 • 1 çay bardağı içilebilir ılık su (önce aşağıyı okuyunuz)
Mayanızı ucun bir süre kullanmamayı düşünüyorsanız malzemeyi koyduktan sonra dolaba kaldırın ve bir dahaki kullanımınıza kadar orada bırakın. Soğukta bakteriler etkisiz kalacağından bu süre dahilinde sık sık beslemenize gerek yok. 3-4 güne bir 1 çay bardağı un ve yeteri kadar su ilavesiyle aralıklı besleyin. Üzerinde koyu renkli bir su birikirse bu suyu dökün.
Tekrar kullanmadan yaklaşık 1 gece önce dolaptan çıkarın. Köpüklenmeler tekrar başlasın. Resimdeki gibi olunca da kullanmaya başlayın.
Notlar: 

 • Ben, 3. günün sonunda denemek için ekmek yaptım. Eşim ekşi ekmek sevmediği için 4. günü atlayıp, 5. günkü malzemelerimi koyup dolaba kaldırdım.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s