Horseshoe Bend ve Antilop Kanyonu


Horseshoe Bend
Horseshoe Bend
Antilop Kanyonu
Antilop Kanyonu

Gezimizin ikinci durağı Horseshoe Bend’di. Buranın bir Türkçe ismi var mı emin değilim. İnternette biraz araştırdım ama anlamlı bir şeylere rastlamadım. Neyse, burası fotoğraflardan da anlaşılacağı üzere at nalına benzediği için buraya böyle bir isim vermişler sanırım.

IMG_0334

Devasa büyüklükte, çok görkemli bir manzarası vardı. Biz buraya gelmeden önce, aman canım bir tane görülecek yer, sanırım 15 dakika da işimiz biter, derken neredeyse 1-1.5 saat kaldık burada. Yok şuradan da çekeyim, biraz da buradan seyredeyim manzarayı derken, zaman akıp gitmiş.

IMG_0313

Büyük Kanyon gibi buradaki yeryüzü şekilleri de tamamen Kolorado Nehri yapımı. Biz Horseshoe Bend’i yukarıdan gezebildik sadece. Fakat, isterseniz nehir boyunca bot turu da yaptırıyorlarmış.

Gelmişken, aşkımızı da kazıdık.
Gelmişken, aşkımızı da kazıdık.;)

Aynı gün içinde, meşhur Antilop Kanyonunu da görme fırsatımız oldu. Bu iki mekan da zaten hemen Page şehrinin yakınlarında olduğu için ikisini bir güne sığdırmak gerçekten akıllıca oldu.

Antilop Kanyonu Page yakınlarındaki Navajo bölgesinde. Burada yıllar boyunca olan tekrar eden sel ve kum fırtınaları sonucu oluşmuş bir yer. Sanırım dünyada en çok fotoğraflanan yerlerinden birisiymiş. Sadece ışık kırılmalarından dolayı aynı mekanın binlerce farklı fotoğrafını çekmeniz mümkün. Bizi gezdiren rehberin dediğine göre aynı yeri 15 dakikada bir çektiğinizde bile farklı fotoğraflar elde etmemiz mümkün.

IMG_0355

Yukarı kanyon ve aşağı kanyon olmak üzere iki tane gezilecek yer var. Biz aşağı kanyonu gezdik. Tur rehberimiz bizi kamyonetiyle çatlağın başladığı yere götürdü. Oradan sonra 1.5 saat süre gezimiz başlamış oldu. Aşağıdaki gibi çok güzel fotoğraflar çektim ama malesef gezinin ortasında bataryam tükendiği için daha fazla çekemedim.

IMG_0356

Burası hakkında öğrendiğim üç tane enteresan bilgi var. Birincisi, tur rehberinin anlattığına göre kış aylarında yağmurlar başlayınca o çatlak neredeyse 2-3 metre yüksekliğe kadar sulara gömülüyormuş. National Geographic fotoğrafçıları kanyonun sular altındaykenki fotoğrafını çekmek için zamanında fotoğraf makinaları monte etmişler belli yerlere ama ertesi mevsim geldiklerinde makinaları bıraktıkları yerde yokmuş. Tur rehberimiz yüksek ihtimalle sel sularının alıp götürdüğünü söyledi.

IMG_0357

İkincisiyse, yine tur rehberimizin anlattığına göre burası son 25 senedir bilinen bir yermiş. Ondan önce pek kimsenin bilmediği bu yerlere zengin insanlar gelip parti yaparlarmış. Ben gezerken, duvarlarda oyuklar görünce onların da national geographic fotoğrafçılar tarafından mı yapıldığıdı söyleyince bana bu cevabı vermişti. Büyük Kanyon‘dan sonra ben buranında milyonlarca yıllık bir tarihinin olacağını düşünmüştüm. Sanırım o yüzden aldığım cevap biraz şaşırtmıştı beni.

Burayı ağlayan insana benzettiyorlarmış.
Burayı ağlayan insana benzettiyorlarmış.

IMG_0359

Son hikayem kızılderililer hakkında. Buradaki yeryüzü şekilleri öyle girintili çıkıntılı ki kolaylıkla onları bir insana ya da bir nesneye benzetebilirsiniz. Öyle ki eskiden kızılderililer buralara gelir bu şekillere anlamlar yüklerlermiş. Bu bir çesit ruhani bir yolculuk gibi olurmuş onlar için. Tur rehberimiz bütün gezi boyunca bize böyle benzetmeler gösterdi. Ağlayan insandan yanan muma kadar bir sürü şeylere benzetti şekilleri. (Fotoğraflarda bir kaç tanesini yazdım.) Bununla da yetinmeyip eski Amerika başkanlarına benzetmeye başlayınca bizim işin işin ciddiyeti biraz kaçmıştı. Sevgilimle ben bir süre geziyi bırakıp bu benzetmelerle alay etmeye bile başlamıştık. İşte her şeyin abartısı zarar 🙂

IMG_0358

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s