Mumbar (Bumbar) Dolması


IMG_0247

Bizim buraların ünlü yemeklerinden mumbarın tarifini vereceğim bugün. Yapması biraz meşakkatli olsa da annemle ben çok sevdiğimizden senede bir kez olsun yapar yeriz. Annem bu ziyaretimi fırsat bildiğinden sağolsun yaptı da hem yedik hem de tarifini yazmış oldum ben de. Ben bu yemeği kendi kendime yapabilir miyim pek emin değilim fakat ben de kendi çapımda getir götür işlerini yaparak canım anneme yardım ettim. O sebeple, canım annemin ellerine sağlık.

Malzemeler: 

  • 3 adet mumbar (Kuzu veya keçi bağırsağı)
  • 1.5 su bardağı pirinç
  • 200 gr kıyma
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 çay kaşığı kırmızı pul biber
  • 1 yemek kaşığı dolu dolu biber salçası
  • 2 adet orta boy soğan
  • Tuz
  • Temizlemek için nar ekşisi veya sirke

Öncelikle bağırsakların dışındaki fazla yağları temizleyin. Sonra dolma oyacağı yardımıyla bağırsakları ters çevirin ve bol suda iyice yıkayın. Sonra biraz nar ekşisi ve tuzla iyice ovalayın. Böylelikle kirinden iyice arınacak. Sonra suyu tertemiz akana kadar iyice yıkayın. Bu işlem beş altı kez durulama gerektirebilir. Eğer temizliğinden emin değilseniz tekrar tuz ve nar ekşisiyle ovalayın ve aynı işlemi tekrarlayın. Sonra oyacak yardımıyla tekrar doğru yüzünü çevirin ve bu yüzüne de bir kez aynı işlemi uygulayın. Bölylelikle dolmalarınızı yapmaya başlayabilirsiniz.

Soğanları küçük küçük doğrayın ve bir karıştırma kabına alın. Sonra yıkanmış pirinç, kıyma, salça ve baharatları ekleyip iyice karıştırın. Dikkat ederseniz yağ eklemek yok çünkü bağırsaklar zaten yeteri kadar yağlı. Böylelikle dolma içiniz de hazır.

Doldurma işlemi meşakkatli gibi görünse de aslında kolay. Bir dolma oyacağı yardımıyla dolma içinizden biraz alın. bağırsağın dış yüzünü içine kaydıracak şekilde içle beraber içine doğru yürütün. Böylelikle bağırsakların yağlı olan dış kısmı içle beraber içeri giderken, pürüssüz olan iç yüzü dışarı çıkacaktır. Alttaki fotoğraf size bir fikir verecektir.

IMG_0243

Bu şekilde büyün bağırsakları doldurduktan sonra nar ekşisi ve tuz ile bir kez daha ovalayın ve bol suda iyice durulayın. Renginin, alttafi fotoğraf gibi bembeyaz olduğunu göreceksiniz.

IMG_0244

Sonra dolmalarınızı tencereye alın. Üzerini 4-5 parmak geçecek şekilde ılık su ile doldurun ve pişene kadar kaynatın.

Afiyet olsun,

dilşat

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s